Grinipedija

Ekologija

Kaj vse zajema komunalna infrastruktura?

Za čisto in urejeno okolje je zelo pomembno, da imamo urejeno komunalno infrastrukturo, ki zajema vodovod, kanalizacijo in ravnanje z odpadki.

Z urejenim odvajanjem odpadne vode (uporabljene pitne vode) in ustreznim ravnanjem z odpadki skrbimo za to, da je naše okolje čisto in viri pitne vode neonesnaženi. 

Kaj je Okoljska marjetica?

Okoljska (Evropska) marjetica je znak za okolje Evropske unije, ki se podeljuje različnim vrstam izdelkov in storitev, ki zagotavljajo varovanje okolja.

Podeljuje se številnim vrstam izdelkov in storitev: čistilom, aparatom, izdelkom iz papirja, izdelkom za dom in vrt, oblačilom, turističnim storitvam… Če je na izdelku znak okoljske marjetice, potem veš, da se ob izdelavi izdelka sledi načelom varovanja okolja.

Kaj so obnovljivi viri energije?

Obnovljivi viri energije so okolju prijazni, pridobivanje energije iz njih pa za sabo ne pušča umazanije, izpušnih plinov ali strupenih odpadkov.

Med obnovljive vire sodi sončna energija, energija vode, energija vetra, geotermalna energija (toplota, ki nastaja in je shranjena v notranjosti Zemlje) in biomasa (s sežiganjem različnih surovin – les, rastlinska olja, … se pridobiva predvsem toplotna energija). Da so viri obnovljivi, pomeni, da je njihova uporaba skoraj neomejena, saj se v naravi neprestano obnavljajo.

Kaj je modra energija?

Modra energija je električna energija, proizvedena izključno iz obnovljivih in naravi prijaznih virov – v hidroelektrarnah slovenskih rek.

Pridobivanje modre energije je prijazno do okolja in ga ne obremenjuje s škodljivimi izpustnimi plini ali strupenimi odpadki. 

Kaj je kisel dež?

Kisel dež je deževnica, ki ima negativen vpliv na vodo, tla in družbeno okolje.

Kisel dež je posledica onesnaženosti zraka. Kisli dež so kisle padavine, ki jih povzročajo predvsem izpusti škodljivih plinov (ki nastajajo pri gorenju fosilnih goriv, v industriji in prometu) v ozračje. Ti plini se namreč raztapljajo v deževnici in jo naredijo kislo.

Kisel dež negativno vpliva na naše okolje:

– uničuje gozdove, razjeda rastline;

– zakisa vodo v jezerih, rekah, kjer nastanejo nove življenjske razmere, na katere se živali in rastline ne morejo prilagoditi, zato lahko poginejo.

– razjeda zgradbe in kovinske strukture.

 

 

Vse o varovanju okolja