Grinipedija

Odpadne
vode

Kaj se zgodi s pitno vodo po uporabi?

Po uporabi pitna voda postane komunalna odpadna voda, ki skozi odtoke preko kanalizacijskega priključka odteka v kanalizacijsko omrežje.

Komunalna odpadna voda skozi odtoke v kuhinji in kopalnici po ceveh teče proti zbiralnikom in čistilni napravi, na njeni poti pa se ji takrat, ko dežuje, ponekod pridruži tudi padavinska voda. Na čistilni napravi se voda očisti do te mere, da jo lahko vrnemo v njeno naravno okolje (v vodotoke).

Kjer kanalizacija ni zgrajena pa odpadna voda odteka v greznico ali malo komunalno čistilno napravo.

Kam odteka odpadna voda iz naših domov?

Komunalna odpadna voda skozi odtoke v kopalnici, kuhinji in stranišču odteka v kanalizacijsko omrežje. 

Na območju občin Domžale, Mengeš, Trzin, Lukovica in Moravče se prepleta kanalizacijsko omrežje v skupni dolžini več kot 300 km. Kanalizacijsko omrežje Domžal, Mengša in Trzina je speljano na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik v Študi, prečiščena odpadna voda pa je nato speljana v Kamniško Bistrico.

Občina Lukovica ima svojo centralno čistilno napravo v Vrbi, v občini Moravče pa so tri manjše čistilne naprave, ena za naselji Moravče in Zalog, druga za naselje Krašce in tretja za naselje Peče.

Iz domov, kjer ni kanalizacije, odpadna voda odteka v greznico ali malo komunalno čistilno napravo, od koder je redno odpeljana na čiščenje na čistilno napravo.

Kaj je kanalizacija?

Kanalizacija je omrežje med seboj povezanih podzemnih kanalov z jaški, v katerih se zbira odpadna voda iz stavb in padavinska voda s streh in utrjenih površin ter vodi do čistilne naprave.

Kanalizacija je lahko mešana ali ločena. Kaj to pomeni?

Ločena (dvojna) kanalizacija ima dva ločena cevovoda: enega za komunalne odpadne vode iz hiš, drugega pa za padavinske odpadne vode s ceste in s streh.

Mešana kanalizacija pa je tista kanalizacija, po kateri skupaj teče odpadna komunalna voda iz stavb in padavinska odpadna voda s ceste in streh.

Kaj je greznica?

Greznica je obzidana, pokrita jama za zbiranje odpadnih voda (npr. straniščnih odplak), kjer javna kanalizacija ni urejena.

Greznica je neke vrste mala čistilna naprava brez prezračevanja, zato v njej poteka anaerobno (brez kisika) čiščenje odpadnih voda, ki pritekajo iz posameznega objekta. Greznice je treba prazniti na nekaj let in vsebino odpeljati na čiščenje na čistilno napravo. Redko so greznice nepretočne, kar pomeni, da  je nepropustna in voda ne izteka v okolje. Večina greznic je pretočnih, kar pomeni, da se odpadna voda (sicer po naravnem procesu mehanskega čiščenja) na iztoku iz objekta odvaja v okolje biološko onesnažena. Ker se v greznici odvija tudi proces gnitja blata, iztok iz greznice pogosto smrdi.

Kaj je gnojna jama?

Gnojna jama je podzemna cisterna, v kateri se zbira odpadna živalska gnojevka iz hleva.

Na kmetijah, kjer imajo živali, lahko odpadno živalsko gnojevko zbirajo v posebnih nepropustnih podzemnih cisternah in jo nato po ustreznem skladiščenju in obdelavi uporabijo za gnojenje na za to primernih kmetijskih površinah izven vodovarstvenih območij.

Kaj ne sodi v odtok in kanalizacijo?

Kanalizacija ni smetnjak, zato v odtoke in stranišče ne smemo metati odpadkov.

Nevarni odpadki, kot so na primer zdravila, barve in podobno, vsebujejo težko razgradljive in strupene snovi, zato v primeru, da jih zlijemo v odtok ali stranišče, otežujejo čiščenje odpadne vode na čistilni napravi.

Trdni odpadki, kot so drobni plastični predmeti, vlažilni robčki, tekstil lahko zamašijo odtočno cev in s tem lahko povzročijo poplavo iz kanalizacije ali pa povzročijo okvaro črpalk, ki skrbijo za to, da odpadna voda teče proti čistilni napravi.

Organski odpadki, kot so ostanki hrane, v kanalizaciji pa povzročajo neprijetne vonjave, poleg tega pa so vaba in hranilo za glodavce, ki se zato lahko prekomerno razmnožujejo.

Vsa dejstva o odpadni vodi iz Grinipedije

Čistilna naprava je naprava za obdelavo odpadne vode, ki čisti vodo do te mere, da ni več škodljiva za okolje.

Čiščenje odpadne vode na čistilni napravi je razdeljeno na mehansko stopnjo in biološko stopnjo. Mehansko čiščenje pomeni odstranjevanje večjih delcev iz odpadne vode s pomočjo grabelj in usedalnikov (velikih bazenov). Ti večji delci so lahko veje, krpe, maščobe, olja, semena oz. sadne koščice, plastika, kamenje, pesek, steklovina, koščki kovin… Po odstranitvi večjih delcev sledi biološko čiščenje odpadne vode, to je čiščenje vode s pomočjo mikroorganizmov.

Ustrezno očiščena odpadna voda je nato izpuščena nazaj v okolje.

Kaj je razbremenilnik visokih vod (RVV)?

To je objekt na mešani kanalizaciji, kjer se ob dežju, ko se pretok vode več desetkrat poveča in je odpadna voda močno razredčena, preliva višek odpadne vode iz kanalizacije v vodotoke.

Kaj je maščobnik?

Maščobnik je jašek na iztoku iz kuhinje restavracij, šol, … kjer se iz odpadne vode izločijo maščobe.

Kaj je lovilec olj ali lovilec lahkih tekočin?

To je jašek, v katerega se izločijo ostanki nafte in bencina iz odpadne vode, ki se sperejo s cestišča.

Kaj je peskolov?

Peskolov je jašek na kanalizaciji, v katerega se izloča pesek iz odpadne vode.

Kaj  je ponikovalnica?

Ponikovalnica je velik jašek brez dna, iz katerega voda ponikne v tla.

Kaj je zadrževalnik?

Bazen, ki se napolni v času padavin in iz katerega se po koncu padavin voda izčrpa ali počasi odteče.

Prva kanalizacija na ozemlju Slovenije je bila zgrajena na območju Emone (zdajšnje Ljubljane).

Že Rimljani so gradili zbirne kanalizacijske kanale, po katerih so se odplake stekale v Ljubljanico. Že takrat je bila izgradnja kanalov v naprej skrbno načrtovana. Gradili so jih pod rahlim naklonom proti reki Ljubljanici, da so odplake ob rednem čiščenju nemoteno odtekale.

Veliko kanalizacijskih kanalov iz rimskih časov je še do danes ostalo nepoškodovanih, kar priča o kakovosti gradnje. 

Vse o varovanju okolja